Baranyában is jelentősen csökkent az erdőtüzek száma
Az őszi, rendszerint a kertekben, erdőkben kialakuló szabadtéri tüzek megelőzésére a katasztrófavédelem kiemelt figyelmet fordít. Az elszáradt növényzetben, avarban keletkező, lakott területeket és emberéletet egyaránt veszélyeztető tüzek többsége emberi mulasztásra vezethető vissza.
Mint azt a Baranya Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság csütörtöki közleménye írja, az őszi hónapokban keletkező tüzek mögött jellemzően a kertekben és ingatlanok területén végzett gondatlan égetés áll.
A katasztrófavédelem a társszervek – erdészeti igazgatóságok, földhivatalok, rendőrség, önkormányzatok, nemzeti parkok, természetvédelmi felügyelőségek, és mezőőrök – bevonásával nemcsak hatósági ellenőrzésekkel, hanem lakosságtájékoztatási eszközökkel is tesz a tűzesetek visszaszorításáért - hangsúlyozták.
A csapadékos időjárás mellett a katasztrófavédelem fokozott hatósági jelenlétének is köszönhető, hogy idén augusztusban és szeptemberben országosan 83 százalékkal kevesebb szabadtéri tűz volt, mint tavaly. Baranya megyében is jelentősen csökkent az erdő, és vegetációtüzek száma 2013-hoz képest. Míg az előző év augusztustól szeptemberig tartó időszakában 65 esetben, addig 2014 hasonló időszakában mindössze 19 alkalommal volt szükség tűzoltói beavatkozásra szabadtéri tűz miatt - derült ki kommünikéjükből.
A javuló tendencia a lakosságtájékoztató, figyelemfelhívó kampányoknak, valamint a tűzvédelmi hatósági ellenőrzéseknek tudható be, amelyeket éppen ezért a jövőben is folytat majd a katasztrófavédelem.
A kerti zöldhulladék és avar égetése a hatályos jogszabályi előírások értelmében alapvetően tilos, csak ott van rá lehetőség, ahol ezt az önkormányzat helyi rendeletben szabályozta, és abban meghatározta az égetés feltételeit. Az égetés megkezdése előtt fontos tájékozódni az önkormányzati szabályozásról és arról, hogy mely napokon és milyen időpontokban lehet zöldhulladékot égetni.
Tüzet csak felügyelettel, oltóanyag jelenléte mellett szabad gyújtani és mindaddig felügyelet alatt kell tartani, ameddig nincs eloltva. Az avar-, a tarló-, a nád- és
a növényi hulladékok égetésének tűzvédelmi szabályait az alábbi honlapon találja!
(pecsinapilap.hu)