Bányászok és erdészek ünnepeltek együtt a komlói találkozón
Nyolcadik alkalommal rendezték meg Komló és környéke bányászainak találkozóját. A bányászok ezúttal az erdészszakma képviselőivel együtt elevenítették fel hagyományaikat. A rendezvényen – többek mellett – beszédet mondott Rabi Ferenc, a Bánya-, Energia és Ipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke.
A hagyományőrző program az egykori Kossuth bánya altárójánál kezdődött, ahol a résztvevők koszorút helyeztek el az emlékhelynél. Ünnepi beszédet Lipi Imre nyugalmazott geológus mondott, aki felidézte a komlói szénbányászat legdicsőségesebb pillanatait az 1960 és 2000 közé eső időszakot – megemlítve a komlói kötődésű legeket, az ország leghosszabb altáróját, legmélyebb bányáját, a legnagyobb termelési volument. Lipi Imre – az egykor megyébe érkező – katowiczei bányászdelegáció ajándékát adta át – ünnepélyes keretek között – Jégl Zoltánnak, a Tisztelet Komlónak Egyesület vezetőjének.
A koszorúzást követően a résztvevők a találkozó programja a Hotel Békesziget kerthelyiségében folytatódott. Benke Nikolett alpolgármester köszöntőjében kijelentette, hogy a bányászoknak köszönheti Komló, hogy várossá válhatott. A bányászok nemcsak letették a város alapkövét, hanem kemény munkával fel is építették, sokszor az életükkel fizetve érte. Áldozatuk nem volt hiábavaló, hisz a mai napig az erdővel körülvett gyönyörű kis városban élnek. Hiszem, hogy a szénnek van jövője, ahogy a bányászatnak is – zárta gondolatait az alpolgármester.
A Komlói Bányász Nyugdíjas Szakszervezet és a Tisztelet Komlónak Egyesület szervezésében zajló találkozón Kőszegi Ernő és Jégl Zoltán köszöntötte a résztvevő bányászokat és az idei találkozóra meghívott erdészszakma képviselőit. Utóbbiak képviseletében Szőnyi János erdőmérnök kijelentette: „Minden ellenkező híresztelés ellenére a bányászok, kohászok és erdészek hármasának tisztelete, barátsága Sopronban él. Sőt, minden erdész a mai napig megtanulja. E nélkül diplomát sem kapna.”
Dr. Riedl István bányamérnök előbb a kőszén negatív megítéléséről, az aktuális bányabezárásokról beszélt a hallgatóságnak, majd tisztaszén-technológia lehetőségeit ecsetelte, mely a szenet szénvegyészeti céllal termelné ki.
Pernecker László, a Mecseki Bányászok Szakszervezetének elnöke beszámolója és ünnepi gondolatai után Rabi Ferenc a Bánya-, Energia és Ipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke köszönetét fejezte ki a résztvevőknek és a rendezőknek a bányásztalálkozó megrendezéséért, majd fejet hajtott a bányászáldozatok előtt. Dicsérte a komlói bányászok teljesítményét és szaktudását odaadását, mely 10-12 év alatt 440 ezer tonnáról 1 400 ezer tonnára növelte a termelést. Méltatta a bányászszolidaritást, mely hatásos fellépésének volt köszönhető, hogy 4 ezer műszak után a feketeszén-bányászatban nyugdíjba lehetett menni. Ez most átmeneti bányászjáradék, ami a remények szerint meg is marad – jelentette ki a szakszervezeti vezető.
[caption id="attachment_31982" align="aligncenter" width="600"]
Rabi Ferenc a komlói bányásztársadalom teljesítményét, odaadását dicsérte[/caption]
A legfontosabb üzenete ennek az ünnepségnek is, hogy fogjunk össze, ha szükséges tiszteljük egymást, tiszteljünk más szakmákat. Mindig az összefogás hoz eredményt. Ez itt Komlón igaz volt évtizedeken keresztül. Biztos vagyok, hogy amíg ember lesz a Földön, addig lesz bányászat is. Rabi Ferenc beszéde végén elismerést nyújtott át Kőszegi Ernőnek és Pernecker Lászlónak a szakszervezeti munkában nyújtott teljesítményéért.
A bányásztalálkozó programjában „Emlékszel pajtás…? címmel a résztvevők számára rendeztek „fejtörőt”. Zárszót Vass Dénes nyugalmazott bányamérnök mondott a Városház téri márkacsille emlékhelyen.
(komloiujsag.hu)