Az Országgyűlés tárgyalta a kötelező vadászkamarai tagságot
Visszaállítja a kötelező tagságot az Országos Magyar Vadászkamarában egy fideszes és KDNP-s képviselők által benyújtott törvénymódosítás, amelyet szerdán vitatott meg az Országgyűlés.
Előterjesztő: kötelező lesz a vadászoknak a kamarai tagság
Az Országos Magyar Vadászkamaráról szóló törvény módosításának általános vitájában az egyik előterjesztő,
Vejkey Imre (KDNP) emlékeztetett arra, hogy tavaly módosították a vadgazdálkodási törvényt és ezzel összhangba kell hozni a kamaráról szóló jogszabályt, azaz fel kell venni a köztestület feladatai közé a vadászati engedélyek kiadását.
Megjegyezte, a kamara 60 ezer sport- és hivatásos vadász számára biztosít szakmai, etikai, adminisztratív, érdekképviseleti hátteret.
A kormánypárti politikus rámutatott, vadászati tevékenységet csak olyan ember végezhet, aki a jogszabályok áltál előírt és a kamara által lebonyolított, magas szintű elméleti és gyakorlati képzést eredményesen elvégezte. Hozzátette: a fegyverhasználat is fokozott felelősséggel jár.
Ezen követelmények betartása és betartatása miatt valamennyi vadászjeggyel rendelkező vadásznak a kamara tagjának kell lennie - rögzítette. Vejkey Imre közölte, a módosítással a vadászjegy és a vadászengedélyek díja a jövőben a vadászkamara bevételei között szerepelne.
Fidesz: visszaáll a kötelező kamarai tagság
Győrffy Balázs (Fidesz) is röviden ismertette a törvényjavaslat céljait. Emlékeztetett arra, hogy 2002-ig volt kötelező a kamarai tagság, amelyet az Alkotmánybíróság szüntetett meg, azután önkéntessé vált. A vadászati tevékenység azonban minden vadászati tevékenységet végzőtől magas szintű szakmai és gyakorlati ismereteket követel - tette hozzá. A követelmények betartása miatt szükséges a kötelező tagság - mondta.
MSZP: a javaslat tartalmával nincs gond, de az eljárásmód problémás
Legény Zsolt (MSZP) elmondta, egyetértenek a törvényjavaslattal, azzal szakmailag nem lehet vitatkozni. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a kamarának eddig is tagja volt a vadászok 99 százaléka.
Kifogásolta az előterjesztés benyújtásának módját, hogy annak előterjesztői között két kormánytag (Lázár János és Semjén Zsolt) is ott van, de mégis egyéni képviselői indítványként került a Ház elé. Szerinte ezzel a 2010 óta tartó gyakorlattal kijátsszák a törvényhozási munkát, elkerülik a kötelező társadalmi egyeztetést, azaz ez a gyakorlat kifejezetten káros.
Elmondta, a törvényjavaslat szakmailag jó, de annak benyújtása miatt az MSZP tartózkodni fog a szavazáskor.
Jobbik: támogatás a javaslatnak, a vadászterületek elosztásával azonban problémák vannak
Magyar Zoltán (Jobbik) jelezte, hogy támogatják a törvénymódosítást. A jobbikos politikus is bírálta a benyújtás módját, mert szerinte így a kormánypártok a jogalkotás normális menetrendjét igyekeznek megúszni.
Az ellenzéki politikus felvetette a vadászterületek elosztásának kérdését, és hogy e miatt kezdeményezni fogja a mezőgazdasági bizottság erdészeti albizottságának összehívását. Hozzátette: több megyében is a vadászok által nem ismert folyamatokban döntenek az állami területekről, több esetben a vadgazdálkodás szempontjaival ellentétes döntéseket hozva. Szerinte az ügyek komoly politikai kérdéseket is felvetnek, példaként Lázár János csongrádi birtokait említette, illetve azt, hogy Habony árpád és Mészáros Lőrinc strómanokon keresztül szereznek vadászterületeket.
Az LMP a szakmai garanciákat hiányolja
Sallai R. Benedek az LMP vezérszónoka szakmailag támogathatónak nevezte a javaslatot, ugyanakkor hiányolta azokat a garanciákat, amelyek biztosítanák, hogy a kamara a forrásokat valóban hasznos célokra, így például élőhelyfenntartásra és fejlesztésre fordítsa.
Kifogásolta és furcsának tartotta, hogy a javaslatot nem a kormány nyújtotta be, hanem kamarai tagok. A képviselő ezért morális kötelezettségvállalást várt a kamara részéről, hogy megvédi tagjait a kormányzattól, az ostoba szabályozástól és képes lesz kiállni a vadgazdálkodás szakmai érdekeiért, nem pedig a "kormány pincsikutyájaként" működik majd.
A képviselő fontosnak tartotta a vadászati kommunikáció fejlesztését is utalva egy közelmúltban történt esetre, amikor egy külföldi turista kutyáját lőtte ki egy vadász Magyarországon, mert szerinte ez nem tett jót a magyar vadásztársadalom megítélésének.
Vejkey Imre (KDNP) zárszavában jelezte: a törvényjavaslat nem kívánja átalakítani a hatályos szabályozás jól működő és stabilitást biztosító kereteit. Megköszönte a Fidesz és Jobbik vezérszónokainak támogatását, az MSZP-t és az LMP-t is arra kérte, igen szavazatukkal támogassák az előterjesztést. Az LMP az aggályaira reagálva hangsúlyozta: a vadászkamara évtizedek óta szakmai szempontok mellett áll ki, bármilyen kormány van hatalmon.
(MTI)