Alapvetésnek tekinthető, hogy az erdő hasznosításának, hasznai szedésének joga elsődlegesen annak tulajdonosát illeti, így azzal kapcsolatban a meghatározó döntéseket is ő hozza. Ilyen döntés elsődlegesen az, hogy a tulajdonában álló erdőt maga használja (azaz ő lesz az erdőgazdálkodó), vagy a használat jogát átadja más személy részére. A fórum keretében az első esetet járhatták körbe a résztvevők.
A közvetlen használat mellett tulajdonosi használatnak minősül az is, ha a tulajdonos az osztatlan közös tulajdonban álló és használati megosztással érintett erdőnek minősülő földnek a használati rendben egy másik tulajdonostársa hasznosításába adott részén többlethasználati megállapodással megszerzett jogát gyakorolja.
Szélesebb értelemben véve egyfajta tulajdonosi használatként értelmezhetőek továbbá a következő esetek is, hiszen az erdőgazdálkodás ezekben az esetekben is nagyobbrészt a tulajdonos érdekkörében valósul meg:
- osztatlan közös tulajdonú erdő saját jogú használata polgári jogi társaság keretében,
- társult erdőgazdálkodás erdőbirtokossági társulat keretében,
- az erdő használata saját gazdasági társaság keretei között, valamint
- az erdőnek minősülő föld hasznosítása erdőkezelésbe adás útján.
A fórum második felében a résztvevők elhangzottakhoz kapcsolódó kérdéseinek, észrevételeinek megbeszélésre került sor, majd a jelenlévő erdőgazdálkodók, erdészeti szakirányítók fejthették ki, hogy milyen módon szeretnének élni az erdőgazdálkodási lehetőségekkel és mit tartanak a legalkalmasabb megoldásnak.
A mostani és a korábbi fórumokról készült videofelvételek és előadásanyagok a fórumsorozat
pdfrendezvénynaptárjából (235 KB) érhetők el.
A következő alkalommal, 2020. október 1-én, 15 órától, az erdők használatba adásának lehetőségeiről hallhatnak az érdeklődők, amelyre a rendezvénynaptárban foglaltak szerint lehet regisztrálni.
(NAK)