Az erdei fülesbagoly lesz az év madara 2020-ban
Egy klasszikus erdei madárfaj, az erdei fülesbagoly nyerte a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület "Év Madara 2020" közönségszavazását. Így a gólyatöcs után jövőre az éjszakák hangtalan ragadozóját ismerhetjük meg számos rendezvény és kiadvány segítségével.
Az erdei fülesbagoly Európában, Ázsiában és Észak-Amerikában költ. Neve ellenére kerüli a nagy, zárt erdőket, kis erdőfoltokban, folyóárterekben, parkokban, öreg temetőkben telepszik meg Előszeretettel foglalja el költőhelyül a varjak, szarkák fészkeit. Évente egyszer költ, viszonylag korán, már márciusban teljes a fészekalja. Egy átlagos fészekalj 5-6 tojásból áll. Leggyakoribb hazai bagolyfajunk. A múlt század első felében a varjak vadászata során sok fészekaljat kilőttek. A telet gyakran a településekre húzódva, általában örökzöldeken vészelik át. Hazai állománya stabil, de a varjútelepek növelésével növelhető az erdei fülesbagoly állomány is - olvasható az mme.hu oldalon.
Hazai fészkelő-állománya 6 500 - 12 000 párra tehető (1995-2002), az országos állományváltozás trendje nem ismert (2000-2012, nincs elegendő adat).
Státusz: rendszeres fészkelő
Előfordulási időszak: állandó
Európai trendje nem ismert
Európai állománya 609 000-1 550 000 egyed
Az erdei fülesbagoly az MME közönségszavazásán az urális baglyot és a füleskuvikot győzte le.
(Erdő-Mező Online; MME)