300 forint is lehet az üzemanyag - December 29-én 2 forinttal csökkentik
A világpiaci folyamatokat látva úgy tűnik, tartósan számíthatunk a jelenlegi vagy ennél is olcsóbb üzemanyagárakra.
"A Kőolajexportáló Országok Szervezete (OPEC) akkor sem mérsékelné olajtermelését, ha a nyersolaj hordónkénti ára 20 dollárra csökkenne" - mondta Szaúd-Arábia olajipari minisztere. Ali Naimi a Middle East Economic Survey című nemzetközi gazdasági szaklapnak adott interjúban - amely kedden megjelent a Financial Timesban is - kijelentette: az OPEC-országoknak nem érdekük a kitermelés visszafogása, "bárhol legyenek is az árak". Naimi elmondta, hogy erről sikerült meggyőznie az OPEC többi tagállamát is.
"Nem érdekes, hogy az olaj 20, 40, 50 vagy 60 dollárba kerül" - tette hozzá. Naimi - az OPEC legnagyobb olajtermelő tagországának szakminisztere - szerint előfordulhat, hogy a nyersolaj világpiaci ára soha nem éri el ismét a 100 dollárt.
A Financial Times "drámai szakpolitikai fordulatnak" nevezi Ali Naimi kijelentéseit, amelyeknek a londoni gazdasági napilap szerint messze ható következményei lesznek a világ energiaiparára. A lap által idézett elemzői vélemények szerint Szaúd-Arábia a magasabb kitermelési költségű forrásoktól - mindenekelőtt az amerikai palaolajtól, vagy a mélytengeri brazil kitermeléstől - próbálja védeni saját piaci részesedését.
A fentiek miatt a piaci szereplők látnak mozgásteret az olajárak további jelentős csökkenésére. A Barclays elemzőrészlegének intézményi kötvénybefektetők máris alacsonyabb árakat jósoltak. A megkérdezettek 48 százaléka 50-60 dollár közötti, 40 százalékuk ugyanakkor 40-50 dollár közötti, illetve 40 dollár alatti Brent-árfolyammélypontot jósolt. Három hete a megkérdezettek fele még 60-70 dollár között valószínűsítette a Brent várható árfolyammélypontját.
A múlt héten a Brent ára - 2009 óta első alkalommal - 60 dollár alá csökkent, miután az OPEC novemberben úgy döntött, nem változtat a kitermelés mértékén. A kőolaj hétfőn, kisebb emelkedést követően hordónként 62 dollárba került, de így is 46 százalékkal olcsóbb a júniusi 115 dolláros árhoz képest (1 dollár = 257 forint). A mostani bejelentés azonban ismét lejtőre állíthatja az olajárat.
Vélhetően a 10-20 dolláros ár nem reális, de ha akár 40 dollárig csökkenne az ár, az autós szemszögből biztató. Persze jól tudjuk, hogy a hazai üzemanyagárak alakulásában ez csak egy tényező (kevesebb, mint 30%). Az üzemanyagok árának nagyobb részét képező adótartalmát a Kormány határozza meg és nem a világpiac.
Ismét csökken az üzemanyagok ára
Bruttó 2-2 forinttal csökkenti december 29-én a Mol Nyrt. a 95-ös benzin és a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát. A csökkentéssel a 95-ös benzin literenkénti átlagára 333-334 forintra, a gázolajé 358-359 forintra mérséklődik.
A benzin literenkénti átlagára szeptember elején még 420 forint volt, az utóbbi közel három hónapban több mint 80 forinttal csökkent. A benzinár több éve nem mozgott 330 forint körül, legutóbb 2010 november elején kellett 335 forintot fizetni egy literért.
A gázolaj literenkénti nagykereskedelmi ára szintén évek óta nem volt 360 forint körüli, utoljára 2011 június végén került 360 forintba. A Mol legutóbb múlt pénteken változtatott az árakon, akkor 6-6 forinttal csökkentette a 95-ös benzin és a gázolaj literenkénti nagykereskedelmi árát. A benzinár 2012. április elején érte el csúcsát, akkor egy liter átlagosan 451 forintba került. A gázolaj literje 2012. január közepén volt a legdrágább, átlagosan 449 forint.
Az autósok 15-25 forintos árkülönbséget is tapasztalhatnak a kutaknál.
(vezess.hu, MTI)