Így élezd a motorfűrészed láncát! - Hasznos tippek

A fűrészlánc élezése nem bonyolult, de néhány alapvető fogást el kell hozzá sajátítani. A „stihl fűrész” kifejezés olyannyira fogalommá vált a köznyelvben, hogy sokszor egyként emlegetik a láncfűrészekkel. A technológiai újításoknak köszönhetően mára már benzintoros, elektromos és akkumulátoros láncfűrészek széles palettáját gyártja a világhírű német cég. A STIHL kiemelkedő fontosságot tulajdonít a biztonságnak, a biztonságos munkatechnikának, éppen ezért szakértőik segítségével bemutatják a helyes láncélezési technikákat.
Így élezd a motorfűrészed láncát! - Hasznos tippek
Láncfűrésszel rendszeresen dolgozók tudják, hogy akkor van jól élezve a lánc, ha az saját magát húzza be a fába. Ha a fűrészt nyomni kell, akkor a lánc életlen, túlterheli a gépet, extrém esetben égeti a fát, a láncot és a vezetőlemezt is. Főleg elektromos gépek esetében lényeges az előbbiekre figyelni. A motoros fűrész egyszerűen lefullad, ha túlterheljük, az elektromosnak viszont szélsőséges esetben leéghet a motorja is.

Mit csináljak, ha rosszul vág a láncfűrészem?

Élezze meg a láncot kézi módszerrel, amelyhez a legegyszerűbb fűrészlánc élező a kézi reszelő kör keresztmetszettel, a fűrészfogaknak megfelelő átmérővel. Ideális a helyszíni, gyors élezésre, valamint az élek frissítésére. „Kézi élezésről lévén szó némi ügyességet, és persze gyakorlatot kíván, hogy az élezést mindig azonos szögben végezzük, a metszőszöget ne változtassuk” – ismertetik a szakértők, majd folytatják, „kézi reszelésnél a reszelősablon használata biztosítja a helyes élezést, de minden egyes gyalufogon található jelzés mely mutatja a helyes élezési szöget”. SPARKS

Hogyan élezzünk fűrészláncot?

1. lépés: Rögzítsük a fűrészláncot! Ha kézzel élezzük, a fűrészlánc nyugodtan maradhat fent a láncfűrész vezetőlemezén. Rögzítsük a fékkel a láncot, hogy ne tudjon elmozdulni a láncvezetőn. Magát a láncfűrészt is érdemes az asztalon fixálni, hogy mind a két kezünk szabad legyen élezés közben. 2. lépés: Válasszuk ki a megfelelő átmérőjű körreszelőt! Fontos a láncreszelő átmérőjének helyes megválasztása, valamint a szakértők szerint érdemes egy reszelősablontvásárolni, amivel nagyon gyorsan el lehet sajátítani a fűrészláncélezést, ugyanis megkönnyíti a reszelő helyes pozícióban tartását.(A mellékelt táblázat segít a helyes körreszelő kiválasztásban.) STIHL_001 3. lépés: Reszeljük meg a gyalufogélét! Álljunk úgy a láncfűrész mögé, mint amikor vágunk vele. A reszelőt csak kifelé, előre tolva és közben negyed fordulatot pörgetve reszeljük a gyalufogat, közben tartsuk be a szögeket. A reszelési szög betartása fontos dolog. Az egyik szög a vízszintes 30 fok, a másik a láncvezető lapjához képest 90 fok. Ebben az állásban csak kifelé élezzünk. Ha sablont használunk, azon megtaláljuk a segédvonalat, ami segít a megfelelő szögben tartásban. Visszafelé ne reszeljünk, csak előre egy irányban. 4. lépés:Reszeljük le a magassághatárolót! A vágóél előtti kiemelkedés a vágószem magassághatárolója.Ezt reszeljük le egy laposreszelővel úgy, hogy a fűrészlánc vágószemén lévő vágóél legmagasabb pontja 0,6-0,7mm közti értéken legyen alacsonyabb. Ha közel egy magasságban van vele, hiába éles a fűrészlánc, nem vág, ha nagyon nagy a különbség, fokozottan megterheli a fűrészlánc szegecseit valamint magát a fűrészt is. A kézi láncélezés nem ördöngösség, ha betartjuk a fűrészláncunkhoz írt élezési paramétereket és a fenti szakértői lépéseket, akkor tökéletesen vágó fűrészlánc lesz az eredmény. Minden harmadik kézi láncélezés után érdemes a láncot géppel hivatalos szakkereskedésben megéleztetni, mert az megadja azokata szögeket, amelyeket utána a kézi élezésnél ismét lehet vezetőnek használni.

A STIHL profi tippje:

A STIHL a vágószerkezetek karbantartásához mindenki számára a megfelelő szerszámot kínálja. Az alkalomszerű felhasználóknak a „kettő az egyben” vagy az FF 1 reszelővezető a hozzáillő kör keresztmetszetű reszelővel jelenti a megfelelő választást. Az élezésnél a jó eredmény eléréséhez két dolog fontos: mindig a legrövidebb foggal kell kezdeni, valamint folyamatosan figyelni kell az élezési szögre. Az élezés után minden fognak egyenlő hosszúságúnak kell lennie, mert csak így lesz pontos a vágás. (STIHL)